MAGYAR ÓRIÁS GALAMBOK - GINCSAI ANDRÁS WEBOLDALA
MAGYAR ÓRIÁS GALAMBOK - GINCSAI ANDRÁS WEBOLDALA
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Elérhetőségem

    GINCSAI ANDRÁS
4400 NYÍREGYHÁZA
SIRÁLY UT. 7.
Tel:06 42 432-168

 
ZENE
 
CIKKEK
CIKKEK : MAGYAR ÓRIÁS GALAMBOK

MAGYAR ÓRIÁS GALAMBOK

  2004.10.11. 15:33

MAGYAR ÓRIÁS GALAMBOK TÖRTÉNETE


Őshonos magyar fajtánk, nemzeti büszkeségünk egyike a Magyar Óriás galamb. Kitenyésztésével kapcsolatos, pontos írásos anyag nem áll rendelkezésünkre, de az Apáról fiúra terjedő szájhagyományok alapján a törökvilágból maradt ránk. Évszázadokon át a nevét is innen kapta.

Balassa György 1901-ben kiadott könyvében Magyar házigalambnak mutatja be az olvasónak. Az időben, a Nagy-alföld városaiban tenyésztették elsősorban. Csongrád vármegye büszkesége és különlegességét képezte, bár a szomszédos vármegyékben is el van terjedve. (Balassa György.)

Winkler János 1925-ben kiadott könyvében már Óriás magyar tollaslábú házigalambnak nevezi. Tenyésztési helyként ő is Csongrád és Szentes környékét említi, de már az ország más területein is megtalálhatók. Ekkor még csak fehér színben fordult elő. A szerző felháborodva írja könyvében, hogy egyesek még ma is Búbos-gatyás galambként emlegetik ezt a gyönyörű galambunkat.

Bódy László szegedi tenyésztőtársam írásából az alábbiak csendülnek ki: Miből is áll, miből is tevődik össze ez a szép, szinte a csodával határos magyar galambfajta, amelyre inkább illik a Magyar házigalamb név? Nos, őseink tulajdonképpen a házigalambból tenyésztették ki. Az alföldi tanyavilág és a falvak ma is jellegzetes fajtája. Az ott élő parasztemberek tenyésztették ki, mint jól költő haszongalambokat. Szegeden és környékén ma is Parasztgalamb néven ismerik.

Ma már idős tenyésztőkkel, barátaimmal beszélgetve arra a meggyőződésre jutottunk, hogy a mi Magyar házink valójában török fajtából lett kitenyésztve. Erről az álláspontról írtak már előttem is többen szakírók és kollégák. Jómagam is úgy tudom, hogy a Római a Magyar begyes, egyes Dobos galambfajták, a Parókás, de talán a Pomerániai begyes is kapott némi szerepet a fajta kitenyésztésében. Arról viszont semmi írásos, vagy bizonyítható anyagunk nem maradt, hogy a török kivonulása után kik, mikor és hogyan alakították ki a Magyar házigalamb ősét.

A néhai Dr. Török István professzor Úr 1990-ben az alábbiakat írta a magyar óriás galamb eredetéről: Reichenbach német ornitológuskutató, Közép-Keletre utazott tanulmányútra. Magyarországon átutazva Debrecenben megszakította útját és felkereste professzor urat. Törökország, Irán, Jordánia? tehát hosszú út állt előtte a célállomásig. Miközben szót ejtettek egyes német és magyar galambfajtákról, Dr. Török István megkérte német barátját, hogy a mi kedvencünkről a Magyar óriás őséről a Török galambról is érdeklődjön. Reichenbach úr természetesen megígérte a segítséget. Többhetes útjáról visszatérve nem sok jóról számolt be barátjának a német kutató. Sajnálattal közölte, hogy legjobb tudása és akarata ellenére sem találkozott a fajtánk ősével. Nem találkozott még csak megközelítő fajtával sem.

Dr. Lóránt Szilveszter a Magyar Óriás Fajtaklub évtizedeken át volt elnöke az alábbiakat írja a fajtáról. Származását, kialakulását illetően sajnos, csak felvetésekre hagyatkozhatunk. A pontos igazságot talán soha nem tudjuk meg. De ez talán nem is baj. Ő így is a miénk, legyünk büszkék rá.

Milyen fajtákat használtak fel a tenyésztéséhez? Lenni kellett közöttük nagytestű, fésűs, lábtollas fajtáknak mindenképpen. Az elmúlt századok során olyan nagy volt a jövés-menés a Kárpát-medencében, hogy több nép galambjai is szóba jöhetnek. Már a honfoglalók találtak itt szlávokat, akik galambkedvelők voltak. Népünk hamar kapcsolatba került Németországgal (ill. az akkor létező fejedelmekkel) és Itáliával. Mindkét terület rengeteg galambfajta szülőhelye. Aztán a török megszállás. A törökök valamilyen formában biztosan "besegítettek". A török kiűzése után az itt lakók saját elgondolásuk szerint továbbtenyésztették fajtánk ősét.

A mai fajtánk a nagysága ellenére is kecses, finom, elegáns, kedves, ami egy Királynőnek tulajdonsága általában. Hát így lett nálam a Magyar óriás a Galambok Királynője!

A feledhetetlen emlékű Batta Laci bácsi az alábbiakat írja a Magyar óriás galambról: A legimpozánsabb magyar galambfajtánk, amely az általánosan ismert Óriás galambok sorában nemzetközi összehasonlításban is előkelő helyet vívhatna ki, vagy vívhatott volna már eddig is magának.


A Magyar óriás a haszongalambok, vagy ha jobban tetszik, a húsgalambok csoportjába tartozik, ami ellen - egy pár éve - a fajta tenyésztőinek egy csoportja már tiltakozott is. Felvetődött, hogy miért haszongalamb, miért nem díszgalamb a Magyar óriás? Ez a beosztás akkor vált komikussá, amikor a fajta húsgalamb termelésre való felhasználásáról cikkeztek. A fajta tenyésztésében annyi a "szépséghiány" annyi a kötelező előírás és nehézség, hogy a "dísz" jelzőt föltétlen megérdemli! A magyar galamb faunájának valóban dísze!

Igen ám, de bármilyen "szépséget" mutat is egy példány, bármennyire mély és szép a színe, szabályos a rajza, széles és ép, tiszta a lábtollazata, ha kicsi paródiának tűnik a neve! Óriásnak kell lennie! És egy újabb de! Hiába óriás, ha kicsi, a nagy testhez aránytalan a feje, hiányos a fésűje, mélyen fekszik, ha hiányzik a sörény a tarkón.

Az óriásság és a részletek teljes szépsége együtt teszi impozánssá a látogatók és kívánatossá a tenyésztők szemében. Azaz, nem húsgalamb és nem díszgalamb, hanem Magyar óriás, amely egészében ér részleteiben, egyes testrészeiben és egész önmagában a fajtaleírásnak megfelel.

Milyen is valóban egy szemet-lelket gyönyörködtető Magyar óriás galamb? Elsősorban legyen óriás testű, széles mellű, arányosan a test nagyságához képest megfelelő hosszú, alacsony állású, 15-18 cm-es lábtollazattal rendelkezzen. Feje nagy és fültől fülig érő körfésű díszítse. Tollazata feszes, nem lógósa a szárnyak. Az egyszínűek élénk (fekete, fehér, sárga, vörös, kékszalagos) a kék beütéstől mentesek legyenek. A tarka és babos változatban csak kétszínűek lehetnek. A háromszínűség kizáró tényező.

A fajta tenyésztését az MGKSz. Hatáskörén belül működő Magyar Óriás Galambtenyésztők Fajtaklubja irányítja. Tagjai rendszeresen részt vesznek az Országos Nemzeti Galambkiállításokon ill. a Fajtaklub kiállításokon. A Fajtaklubnak ma már osztrák, német, szerb és svájci tagjai is vannak. Legfőbb feladatunk a Magyar óriás fajta, mint őshonos magyar galambfajtánk és nemzeti büszkeségünk egyikének megmentése a jövő számára. Örömmel várjuk azokat a fajta tenyésztése iránt érdeklődő galambászokat, akik elkötelezettséget éreznek a Magyar Óriás galamb iránt, és egyesületi tagsággal rendelkeznek.

 
ÓRA
 
NAPTÁR
2024. Október
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
látogatók
Indulás: 2004-10-05
 
Kedvenc linkjeim
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!